2022 TTB Awards Nominees

The following Theatre Companies productions, participated throughout the 2021-22 Theatre Tampa Bay Awards Program:

  • Early Bird Dinner theatre
  • Jobsite Theater
  • The Off-Central Players
  • Opera Tampa
  • Powerstories Theatre
  • St. Petersburg Opera Company
  • Stageworks Theatre
  • Straz Center
  • The Tampa Repertory Theatre
  • ThinkTank Theatre

 

o   NOMINATIONS IN THE DESIGN CATEGORIES

  • Outstanding Scenic Design of a Play or Musical

Frank Chavez

12 Angry Men, Stageworks Theatre

Frank Chavez

Semele, St. Pete Opera

Gabbi Lutz

Murder on the Orient Express, Stageworks Theatre

Mike Roland

Cosi Fan Tutti, St. Pete Opera

Brian Smallheer

Nunsense: A-Men, Straz Center

Jim Sorenson

The Giver, Tampa Rep/ThinkTank Theatre

Dean Wick

Boeing Boeing, Early Bird Dinner Theater

  • Outstanding Costume Design of a Play or Musical

Saidah Ben Judah

Crowns, Straz Center

Marilyn Bertch

12 Angry Men, Stageworks Theatre

Frank Chavez

Murder on the Orient Express, Stageworks Theatre

Frank Chavez

Anna in the Tropics, Stageworks Theatre

Eileen Navarro

Boeing Boeing, Early Bird Dinner Theater

Howard Tsvi Kaplan

Pirates of Penzance, Opera Tampa

  • Outstanding Lighting Design of a Play or Musical

Keith Arsenault

Semele, St. Pete Opera

Jo Averill-Snell

12 Angry Men, Stageworks Theatre

Jo Averill-Snell

Crowns, Straz Center

Cody Basham

The Giver, Tampa Rep/ThinkTank Theatre

Joseph P. Oshrey

Gianni Schicchi/Cavalleria Rusticana, Opera Tampa

Joseph P. Oshrey

Pirates of Penzance, Opera Tampa

  • Outstanding Sound Design of a Play or Musical

Artist

Show

Theater

Clareann Despain

Murder on the Orient Express

Stageworks Theatre

Georgia Mallory Guy

The Giver

Tampa Rep/ ThinkTank Theatre

Georgia Mallory Guy

Exhibits at The Zoo

ThinkTank Theatre

Jeremy Douglass

The Resistible Rise Of Arturo Ui

Jobsite Theater

Karla Hartley

12 Angry Men

Stageworks Theatre

Karla Hartley

The Diary of Anne Frank

Stageworks Theatre

Ward Smith

Something Clean

Off-Central Players


o   NOMINATIONS IN THE DIRECTION CATEGORIES

  • Outstanding Direction of a Play

Tatiana Baccari

Animals Out of Paper, Jobsite Theater

Patrick Brafford

Boeing Boeing, Early Bird Dinner Theater

Clareann Despain

Murder on the Orient Express, Stageworks Theatre

Karla Hartley

The Diary of Anne Frank, Stageworks Theatre

Brianna Larson

All the Great Books Abridged, ThinkTank Theatre

Georgia Mallory Guy

The Giver, Tampa Rep/ ThinkTank Theatre

Rosemary Orlando

12 Angry Men, Stageworks Theatre

Shawn Paonessa

Dr. Jekyll & Mr. Hyde, Jobsite Theater

Ward Smith

Something Clean, Off-Central Players

  • Outstanding Direction of a Musical

Dean Anthony

Gianni Schicchi, Opera Tampa

Adam Cioffari

Cosi Fan Tutti, St. Pete Opera

Bob Devin Jones

Crowns, Straz Center

Paul E. Finocchiaro

25th Annual Putnam County Spelling Bee,

Stageworks Theatre

Karl W. Hesser

La Fille du Regiment, St. Pete Opera

Melissa Misener

The Pirates of Penzance, Opera Tampa

  • Outstanding Choreography (including Movement, Magic)

Matthew Belopavlovich

Open, Tampa Rep

Alison Burns-Jackson

Nunsense: A-Men, Straz Center

Daryl Gray

Semele, St Pete Opera

Casey Hicks

Pirates of Penzance, Opera Tampa

Alexander Jones

Crowns, Straz Center

Heather Krueger

Evil Dead: The Musical, Stageworks Theatre

Emilia Sargent

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time,

Tampa Rep/ThinkTank Theatre

  • Outstanding Fight Direction

Giles Davies

The Resistible Rise of Arturo Ui, Jobsite Theater

Dan Granke

Dr. Jekyll & Mr. Hyde, Jobsite Theater

Jack Holloway

12 Angry Men, Stageworks Theatre

Jessica Scruggs

Exhibits at The Zoo, ThinkTank Theatre

  • Outstanding Musical Direction

Michael Francis

Gianni Schicchi/Cavalleria Rusticana, Opera Tampa

LaToya McCormick

Crowns, Straz Center

Juan Rodriguez

Nunsense: A-Men, Straz Center

Juan Rodriguez

25th Annual Putnam County Spelling Bee, Stageworks Theatre

Mark Sforzini

Cosi Fan Tutti, St. Pete Opera

Mark Sforzini

La Fille du Regiment, St. Pete Opera

o   NOMINEES IN THE PERFORMANCE CATEGORIES

  • Outstanding performance by an Actor in a Featured Role in a Play

Cornelio Aguilera

Anna in the Tropics, Stageworks Theatre

TR Butler

Murder on the Orient Express, Stageworks Theatre

Jack Holloway

King Lear, Tampa Rep

Paul Palmisano

12 Angry Men, Stageworks Theatre

GJ Thompson

12 Angry Men, Stageworks Theatre

Hugh Timoney

12 Angry Men, Stageworks Theatre

  • Outstanding performance by an Actress in a Featured Role in a Play

Calee Gardner

The Diary of Anne Frank, Stageworks Theatre

Susan Haldeman

Murder on the Orient Express, Stageworks Theatre

Rebecca Hamberg

Boeing Boeing, Early Bird Dinner Theater

Andresia Moseley

The Giver, Tampa Rep/ThinkTank Theatre

Naomi Sample

Boeing Boeing, Early Bird Dinner Theater

Annie Sardouk

The Giver, Tampa Rep/ThinkTank Theatre

Nicole Jeannine Smith

Murder on the Orient Express, Stageworks Theatre

Katrina Stevenson

Murder on the Orient Express, Stageworks Theatre

  • Outstanding performance by an Actor in a Featured Role in a Musical

Aaron Castle

Nunsense: A-Men, Straz Center

Jonathan Harrison

Little Shop of Horrors, Straz Center

Andrew Allan Hiers

La Fille du Regiment, St. Pete Opera

Jaryn McCann

Nunsense: A-Men, Straz Center

JS McLaughlin

Nunsense: A-Men, Straz Center

RP McLaughlin

Nunsense: A-Men, Straz Center

  • Outstanding performance by an Actress in a Featured Role in a Musical

Amanda Deady

Cavalleria Rusticana, Opera Tampa

Emma Foroutan

The Pirates of Penzance, Opera Tampa

Stephanie Jabre

Semele, St. Pete Opera

Christina Major

Gianni Schicchi, Opera Tampa

Melissa Misener

Cavalleria Rusticana, Opera Tampa

Sarah Nordin

The Pirates of Penzance, Opera Tampa

Javisha Strong

Little Shop of Horrors, Straz Center

Kate Renee Williams

The Pirates of Penzance, Opera Tampa

  • Outstanding performance by an Actor in a Leading Role in a Play

Harrison Baxley

The Giver, Tampa Rep/ThinkTank Theatre

Giles Davies

Dr. Jekyll & Mr. Hyde, Jobsite Theater

JJ Humphrey

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time,

Tampa Rep/ThinkTank Theatre

Jesse Hutson

The Diary of Anne Frank, Stageworks Theatre

Matthew McGee

Murder on the Orient Express, Stageworks Theatre

Hugh Timoney

The Giver, Tampa Rep/ThinkTank Theatre

  • Outstanding performance by an Actress in a Leading Role in a Play

Katie Calahan

All the Great Books Abridged, ThinkTank Theatre

Kristin Carbone

The Diary of Anne Frank, Stageworks Theatre

Jaime Giangrande-Holcom

The Diary of Anne Frank, Stageworks Theatre

Anna Roman

The Dreamer Examines His Pillow, Tampa Rep

Nicole Jeanine Smith

Animals Out of Paper, Jobsite Theater

Nicole Jeanine Smith

Dr. Jekyll & Mr. Hyde, Jobsite Theater

Debbie Yones

Something Clean, Off-Central Players

  • Outstanding performance by an Actor in a Leading Role in a Musical

Edward Leonard

Crowns, Straz Center

Matthew McGee

Nunsense: A-Men, Straz Center

Nicholas Perez-Hoop

Little Shop of Horrors, Straz Center

Tyler Putnam

The Pirates of Penzance, Opera Tampa

Sean Christopher Stork

The Pirates of Penzance, Opera Tampa

David Walton

La Fille du Regiment, St. Pete Opera

  • Outstanding performance by an Actress in a Leading Role in a Musical

Kelly Curtain

La Fille du Regiment, St. Pete Opera

Kelly Curtain

Cosi Fan Tutti, St. Pete Opera

Heather Krueger

25th Annual Putnam County Spelling Bee,

Stageworks Theatre

Emma Marhefka

Gianni Schicchi, Opera Tampa

Andresia Moseley

Crowns, Straz Center

Julia Rifino

25th Annual Putnam County Spelling Bee,

Stageworks Theatre

  • Outstanding performance by the Ensemble of a Play

12 Angry Men, Stageworks Theatre

Animals out of Paper, Jobsite Theater

The Diary of Anne Frank, Stageworks Theatre

Dr. Jekyll & Mr. Hyde, Jobsite Theater

The Giver – Tampa Rep, ThinkTank Theatre

Murder on the Orient Express, Stageworks Theatre

Something Clean, Off-Central Players

  • Outstanding performance by the Ensemble of a Musical

25th Annual Putnam County Spelling Bee, Stageworks Theatre

Crowns, Straz Center

Evil Dead: The Musical, Stageworks Theatre

La Fille du Regiment, St. Pete Opera

Nunsense: A-Men, Straz Center

The Pirates of Penzance, Opera Tampa

Weekly E-News

Share this Page