2018 TTB Award Recipients

 

 

Outstanding Production of a Musical

·         Daddy Long Legs – freeFall Theatre

Outstanding Production of a Play

·         The Royale – American Stage

Outstanding Director of a Play

·         Lisa Tricomi, The Royale – American Stage

Outstanding Director of a Musical

·         Deanna Dys, The Music Man – St Pete Opera

Outstanding Music Direction

·         Mark Sforzini, La Traviata – St Pete Opera

Outstanding Choreography/Fight Direction

·         Carolina Esparza, The Royale – American Stage

Outstanding Performance by a Lead Actor in a Play

·         Aygemang Clay, Jay “The Sport” Jackson, The Royale – American Stage

Outstanding Performance by a Lead Actor in a Musical

·         Keith Harris, Papageno, The Magic Flute – St Pete Opera

Outstanding Performance by a Lead Actress in a Play (2 way tie)

·         Jenny Lester, Daphna Feygenbaum, Bad Jews – American Stage

·         Vickie Daignault, Cast, The Year of Magical Thinking – Stageworks Theatre

Outstanding Performance by a Lead Actress in a Musical

·         Jennifer Byrne, June, Musical of Musicals – freeFall Theatre

Outstanding Performance by a Featured Actor in Play

·         Kim Sullivan, Wynton, The Royale – American Stage

Outstanding Performance by a Featured Actor in a Musical

·         Scott Daniel, Roger Debris, The Producers – American Stage

Outstanding Performance by a Featured Actress in a Play

·         Rokia Shearin, Nina, The Royale – American Stage

Outstanding Performance by a Featured Actress in a Musical (3 way tie)

·         Becca McCoy, Eulalie Mackecknie Shinn, The Music Man – St Pete Opera

·         Colleen Cherry, Streetsinger/Dolly  – The Threepenny Opera – Jobsite Theater

·         Maggie Mularz, Lucy/Ensemble – The Threepenny Opera – Jobsite Theater

Outstanding Lighting Design >$500K

·         Joseph P Oshry, The Royale – American Stage

Outstanding Lighting Design <$500K

·         Joseph P Oshry, The Time of Butterflies – Stageworks Theatre

Outstanding Costume Design >$500K

·         Glenn Breed, The Magic Flute – St Pete Opera

Outstanding Costume Design <$500k

·         Beth Tepe-Robertson, 5300 Bluebird Lane – Lab Theatre Project

Outstanding Set Design >$500K

·         Jerid Fox, The Royale – American Stage

Outstanding Set Design <$500K

·         Frank Chavez, In the Time of the Butterflies – Stageworks Theatre

Outstanding Sound Design >$500K

·         Benjamin T. Ismail, The Royale – American Stage

Outstanding Sound Design <$500K

·         Shawn Paonessa,  1984 – Jobsite Theater

Outstanding Ensemble

·         The Royale – American Stage

Jeff Norton Dream Grant – Brian Shea

Emerging Artist Dream Grant – Kidany R. Camilo

Judges Discretionary Awards
  • Katrina Stevenson – “Outstanding Performance by an Actress while hanging upside down on a silk”
  • The Barbershop Quartet from St. Pete Opera’s The Music Man – “Outstanding Barbershop Quartet”

The Spark Award:

  • Innovocative Theatre – Grace Stewart
  • freeFall Theatre – Judy Heintzelman
  • Jobsite Theater – Teah Banks
  • TampaRep – Peggy Huey

 2018 TTB Award Nominees

Outstanding Production of a Musical

  • Daddy Long Legs – freeFall Theatre
  • La Traviata – St Pete Opera
  • The Magic Flute – St Pete Opera
  • The Musical of Musicals – freeFall Theatre
  • The Producers – American Stage

Outstanding Production of a Play

  • A View from the Bridge – Tampa Repertory Theatre
  • Bad Jews – American Stage
  • Dancing at Lughnasa – Jobsite Theater
  • Keely & Du – Innovocative Theatre
  • The Glass Menagerie – freeFall Theatre
  • The Royale – American Stage
  • The Year of Magical Thinking – Stageworks Theatre

Outstanding Director of a Play

  • Amy Resnick, Bad Jews – American Stage
  • David M. Jenkins, HIR – Jobsite Theater
  • Eric Davis, The Glass Menagerie – freeFall Theatre
  • Karla Hartley, The Year of Magical Thinking – Stageworks
  • Lisa Tricomi, The Royale – American Stage
  • Stephanie Gularte, Marjorie Prime – American Stage

Outstanding Director of a Musical

  • Deanna Dys, The Music Man – St Pete Opera
  • Douglas S Hall, Daddy Long Legs – freeFall Theatre
  • Eric Davis, Musical Of Musicals – freeFall Theatre
  • Michael Unger, The Magic Flute – St Pete Opera
  • Rye Mullis, The Producers – American Stage
  • David M. Jenkins, The Threepenny Opera – Jobsite Theater

Outstanding Music Direction

  • Jeremy Douglass, The Tempest – Jobsite Theater
  • Mark Sforzini, La Traviata – St Pete Opera
  • Mark Sforzini, The Music Man – St Pete Opera
  • Mark Sforzini, The Magic Flute – St Pete Opera
  • Matt Cowley/Igor Santos, Gnit – Tampa Repertory Theatre
  • Michael Raabe, Daddy Long Legs – freeFall Theatre

Outstanding Choreography/Fight Direction

  • Alison Burns, The Threepenny Opera – Jobsite Theater
  • Carolina Esparza, La Traviata – St Pete Opera
  • Carolina Esparza, The Royale – American Stage
  • Giles Davis, 1984 – Jobsite Theater
  • Juliana Davis, Much Ado About Nothing – American Stage
  • Deanna Dys, The Music Man – St Pete Opera
  • Megan Morgan, The Machine Stops – freeFall Theatre

Outstanding Performance by a Lead Actor in a Play

  • Aygemang Clay, Jay “The Sport” Jackson, The Royale – American Stage
  • DeQuan Mitchell, Ferdinand, The Tempest – Jobsite Theater
  • Giles Davies, Caliban, The Tempest – Jobsite Theater
  • Giles Davies, Winston, 1984 – Jobsite Theater
  • Jackson Goldberg, Liam Haber, Bad Jews – American Stage
  • Ned Averill-Snell, Eddie, A View from the Bridge – Tampa Repertory Theatre

Outstanding Performance by a Lead Actor in a Musical

  • James La Rosa, Leo Bloom, The Producers – American Stage
  • Jonathan Harrison, JJ Peachum, The Threepenny Opera – Jobsite Theater
  • Keith Harris, Papageno, The Magic Flute – St Pete Opera
  • Matthew McGee, Jitter, Musical of Musicals, freeFall Theatre
  • Nick Lerew, Jervis Pendleton, Daddy Long Legs – freeFall Theatre
  • Todd Willander, Tamino, The Magic Flute – St. Pete Opera

Outstanding Performance by a Lead Actress in a Play

  • Chelsea Hooker, Steele, A Piece of My Heart – Powerstories Theatre
  • Janis Stevens, Marjorie, Marjorie Prime – America Stage
  • Jenny Lester, Daphna Feygenbaum, Bad Jews – American Stage
  • Katrina Stevenson, Ariel, The Tempest – Jobsite Theater
  • Roxanne Fay, Prospero, The Tempest – Jobsite Theater
  • Vickie Daignault, Cast, The Year of Magical Thinking – Stageworks Theatre

Outstanding Performance by a Lead Actress in a Musical

  • Britta Ollman, Jerusha Abbott, Daddy Long Legs – freeFall Theatre
  • Fo’I Meleah, Celia Peachum, The Threepenny Opera – Jobsite Theater
  • Giselle Muise, Polly, The Threepenny Opera – Jobsite Theater
  • Jennifer Byrne, June, Musical of Musicals – freeFall Theatre
  • Kelli Butler, Queen of the Night, The Magic Flute – St Pete Opera
  • Leslie Paradelo, Lucy Harris, Jekyll & Hyde – Aeon Life Theatre

Outstanding Performance by a Featured Actor in Play

  • Kim Sullivan, Wynton, The Royale – American Stage
  • Logan Wolfe, The Men in the Planets, The Little Prince – freeFall Theatre
  • Patrick A Jackson, Joseph Asagai, A Raisin in the Sun – American Stage
  • Rich Lowe, Fish, The Royale – American Stage
  • Richard B Watson, Max, The Royale – American Stage

Outstanding Performance by a Featured Actor in a Musical

  • Alex Ringler, Carmen Ghia, The Producers – American Stage
  • Jackson Orchard, Winthrop, The Music Man – St Pete Opera
  • Jim Sorensen, Franz Liebkind, The Producers – American Stage
  • Lucas Levy, Marcellus, The Music Man – American Stage
  • Scott Daniel Roger Debris, The Producers – American Stage

Outstanding Performance by a Featured Actress in a Play

  • Ali Foley, Laura, The Glass Menagerie – freeFall Theatre
  • Dee Selmore, Mrs. Johnson, A Raisin in the Sun – American Stage
  • Jonelle Meyer, Stranger, Gnit – Tampa Repertory Theatre
  • Lauren Buglioli, Solvay, Gnit – Tampa Repertory Theatre
  • Rokia Shearin, Nina, The Royale – American Stage
  • Trenell Mooring, Rose, The Little Prince – freeFall Theatre

Outstanding Performance by a Featured Actress in a Musical

  • Becca McCoy, Eulalie Mackecknie Shinn, The Music Man – St Pete Opera
  • Colleen Cherry, Streetsinger/Dolly, The Threepenny Opera – Jobsite
  • Jennifer Casler, Bob/Ensemble, The Threepenny Opera – Jobsite
  • Maggie Mularz, Lucy/Ensemble, The Threepenny Opera – Jobsite Theater
  • Olivia Sargent, Zanetta, The Music Man – St Pete Opera
  • Paula Broadwater, Mrs. Paroo, The Music Man – St Pete Opera
  • Stephanie Jabre, Papagena, The Magic Flute – St Pete Opera

Outstanding Lighting Design >$500K

  • Chris Baldwin, Marjorie Prime – American Stage
  • Cody Basham, The Little Prince – freeFall Theatre
  • Joseph P Oshry, The Royale – American Stage
  • Keith Arsenault, La Traviata – St Pete Opera
  • Tom Hansen, The Glass Menagerie – freeFall Theatre

Outstanding Lighting Design <$500K

  • Anthony Vito, Gnit – Tampa Repertory Theatre
  • Brian Smallheer, 1984 – Jobsite Theater
  • Cody Basham, The Year of Magical Thinking – Stageworks Theatre
  • Joseph P Oshry, The Time of Butterflies – Stageworks Theatre
  • Matthew Ray, Blithe Spirit – Stageworks Theatre
  • Ryan E Finzelber, The Threepenny Opera – Jobsite Theater

Outstanding Costume Design >$500K

  • Eric Davis, Daddy Long Legs – freeFall Theatre
  • Frank Chavez, Much Ado about Nothing – American Stage
  • Glenn Breed, La Traviata – St Pete Opera
  • Glenn Breed, The Magic Flute – St Pete Opera
  • Trish Kelly, The Royale, – American Stage

Outstanding Costume Design <$500k

  • Beth Tepe-Robertson, 5300 Bluebird Lane – Lab Theatre Project
  • Frank Chavez, In the Time of the Butterflies – Stageworks Theatre
  • Frank Chavez, Blithe Spirit – Stageworks Theatre
  • Frank Chavez, The Year of Magical Thinking – Stageworks
  • Katrina Stevenson, The Tempest – Jobsite Theater
  • Katrina Stevenson, The Threepenny Opera – Jobsite Theater

Outstanding Set Design >$500K

  • Eric Davis, Daddy Long Legs – freeFall Theatre
  • Jerid Fox, Marjorie Prime – American Stage
  • Jerid Fox, The Royale – American Stage
  • Nickolas Hamilton, The Little Prince – freeFall Theatre
  • Steven K. Mitchell, A Raisin in the Sun – American Stage
  • Steven K. Mitchell, The Glass Menagerie – freeFall Theatre

Outstanding Set Design <$500K

  • Amanda Bearss, Blithe Spirit – Stageworks Theatre
  • Brian Smallheer, 1984 – Jobsite Theater
  • Frank Chavez, In the Time of the Butterflies – Stageworks Theatre
  • Frank Chavez, The Year of Magical Thinking – Stageworks Theatre
  • Owen Robertson, So Long Life – Lab Theatre Project
  • Tammy Modica, Jekyll & Hyde – Aeon Life

Outstanding Sound Design >$500K

  • Benjamin T. Ismail, The Royale – American Stage
  • Eric Davis, The Glass Menagerie – freeFall Theatre
  • Eric Davis, The Machine Stops – freeFall Theatre
  • Jethro Compton and Eric Davis, White Fang – freeFall Theatre
  • Rachel Harrison, A Raisin in the Sun – American Stage

Outstanding Sound Design >$500K

  • David M. Jenkins, Dancing at Lughnasa – Jobsite Theater
  • David M. Jenkins, The Tempest – Jobsite Theater
  • Maggie Council DiPietra, In the Time of the Butterflies – Stageworks Theatre
  • Matt Cowley, A View from the Bridge – Tampa Repertory Theatre
  • Shawn Paonessa, 1984 – Jobsite Theater

Outstanding Ensemble

  • Bad Jews – American Stage
  • Blithe Spirit – Stageworks Theatre
  • Marjorie Prime – American Stage
  • The Magic Flute – St Pete Opera
  • The Royale – American Stage
  • The Tempest – Jobsite Theater
  • The Threepenny Opera – Jobsite Theater